Ćwiczenia fizyczne chronią przed rakiem prostaty

Brytyjscy uczeni z Bristol Medical School poddali analizie aktywność fizyczną mężczyzn. W badaniu przeprowadzonym na grupie ponad 140 tysięcy mężczyzn po 50. roku życia uwzględniono aktywność fizyczną w formie ćwiczeń, chodzenia na spacery lub pracy w ogrodzie.

Okazało się, że nawet niewielki wysiłek fizyczny wywiera dobroczynny wpływ na zdrowie panów. „To nie musi być intensywna aktywność fizyczna lub uprawianie sportów zespołowych. Wystarczy się poruszać” – mówi dr Sarah Lewis, autorka badania. Mężczyźni, którzy nie szczędzą sobie wysiłku fizycznego, rzadziej chorują na raka prostaty. Ryzyko rozwoju tego nowotworu jest u nich niższe nawet o 51%.

Autorzy badania uwzględnili 22 czynniki ryzyka zachorowania na raka prostaty, jednak najbardziej spektakularne wyniki przyniosło kryterium dotyczące aktywności fizycznej. Odpowiednia dawka ruchu nie tylko zapewnia kontrolę masy ciała, ale co zapobiega aż 13 różnym rodzajom nowotworów związanych z otyłością. Ruch obniża poziom insuliny wspierającej niekontrolowane namnażanie się komórek nowotworowych. Wiele badań naukowych dowiodło, że wysoki poziom aktywności fizycznej chroni nie tylko mężczyzn, ale i kobiety: przed rakiem jelita grubego, piersi i trzonu macicy.

Źródło: dziennik.pl; Zdjęcia: iceteastock – stock.adobe.com