Dieta przeciwnowotworowa – o czym powinieneś pamiętać?

Ogromne znaczenie w walce z rakiem i w prewencji chorób nowotworowych ma prawidłowa dieta. Choć przeciwnowotworowy wpływ diety może być różny w zależności od umiejscowienia ewentualnego nowotworu, jest kilka ogólnych zasad związanych z odżywianiem, do których z pewnością warto się stosować.

Starajmy się o dostarczanie organizmowi antyoksydantów w celu neutralizowania obecnych w organizmie wolnych rodników. Są to głównie: β-karoten, kwas foliowy, witaminy A, C, E, polifenole. Źródłem polifenoli są głównie owoce i warzywa (m.in. aronia, czarny bez, wiśnie, owoce granatu, grejfruty, żurawina), a takŻe m.in. kurkuma – znana ze swoich przeciwnowotworowych właściwości. Związki z grupy polifenoli – flawonoidy, w szczególności procyjanidyny, oraz resweratrol są wielokrotnie skuteczniejszymi antyoksydantami niż witaminy C i E. Mają one również bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Poznane substancje o działaniu przeciwrakowym lepiej działają w naturze niż dostarczone jako suplementy diety. Poza surowymi warzywami i owocami włączmy do diety niefiltrowaną oliwę z oliwek tłoczoną na zimno i inne zdrowie tłuszcze: nierafinowane zimnotłoczone oleje roślinne.

Negatywny wpływ diety zdominowanej przez czerwone mięso został potwierdzony badaniami klinicznymi. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrastało ponad dwukrotnie u osób spożywających często wołowinę, wieprzowinę lub baraninę, szczególnie tłustą i w przetworzonej postaci. Warto więc pomyśleć o tym, by częściowo zastąpić czerwone mięso roślinnymi źródłami białka (zawierają je choćby rośliny strączkowe), rybami, owocami morza lub mięsem drobiowym (najlepiej z ekologicznych hodowli). Wprowadzając do diety ryby, owoce morza i rośliny zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, zastępujemy w diecie szkodliwe tłuszcze nasycone.

Zdecydowane zmniejszymy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, stosując dietę bogatą w błonnik – owoce (szczególnie suszone śliwki, morele, daktyle), warzywa – kapustne, szpinak, najlepiej w postaci sałatek z dodatkiem oliwy, rośliny strączkowe, kasze, orzechy, pełnoziarniste pieczywo. Błonnik wspiera usuwanie z jelita grubego pozostałości produktów przemiany materii, zaś substancje zawarte w owocach i warzywach mają korzystny wpływ na układ pokarmowy i cały organizm.

Jeżeli już spożywamy czerwone mięso, to należy unikać go w formie smażonej, grillowanej czy wędzonej (dotyczy to również ryb wędzonych). Taka obróbka termiczna powoduje powstawanie rakotwórczych związków chemicznych, tak więc, jeżeli już spożywamy mięso z grilla, róbmy to niezbyt często i nie zapominajmy o dołączeniu do posiłku sałatek z surowych warzyw.

Nie odmawiajmy sobie produktów z zakwaszonego mleka (np. prawdziwych kefirów, jogurtów) zawierających wapń i pożyteczne kultury bakterii o właściwościach antyrakowych dla przewodu pokarmowego. Nie zapomiajmy o popularnych w Polsce kiszonkach, niech będą stałym składnikiem codziennej diety.

Konserwanty żywności powodują wywoływanie stanów zapalnych błony śluzowej układu pokarmowego. Pamiętajmy o tym i czytajmy etykiety i w miarę możliwości kupujmy żywność naturalną, ekologiczną, nieprzetworzoną. Spożywane przez nas produkty muszą być świeże. Szczególnie obciążające dla układu pokarmowego są nieświeże tłuszcze i produkty dotknięte pleśnią. Nawet obróbka termiczna nie niszczy wytworzonych przez pleśń rakotwórczych toksyn.

Przede wszystkim zaś – wyeliminujmy z naszej diety cukier. Udowodniono związek między nadmiernym spożyciem produktów zawierających cukry a zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych. Dotyczy to szczególnie cukrów prostych (np. glukoza, fruktoza, maltoza, laktoza), jak również sacharozy i skrobi. Warto zadbać o odpowiedni (niski lub średni) indeks glikemiczny spożywanych potraw.

Źródło: wylaczraka.pl; Zdjęcia: -Marcus- – stock.adobe.com