Drzemka w ciągu dnia: odzyskanie utraconej energii i recepta na zdrowie

Power Nap oznacza krótką, maksymalnie 20-minutową drzemkę. Badacze uznają ją za najefektywniejszą metodę regeneracji ciała i umysłu. Przeczytaj, co da ci regularne drzemanie i poznaj wskazówki, jak zapewnić sobie optymalny wypoczynek.

NASA wykazało, że 10-20 minutowa drzemka obniża poziom stresu, poprawia odporność i stan zdrowia, wspomaga regenerację systemu immunologicznego, odświeża umysł, wzmacnia kreatywność, produktywność i trafność podejmowanych decyzji.  Może być wsparciem w leczeniu traum, np. po stracie bliskiej osoby, w zespole stresu pourazowego. Osoby, które stosują drzemki o wiele mniej się denerwują, za to dużo częściej są radosne i pełne pozytywnej energii.

Oto zasady efektywnej drzemki:

  • czas drzemki – nie dłuższy niż 20 minut
  • wygodna pozycja
  • cisza w pomieszczeniu, w którym odpoczywamy lub muzyka relaksacyjna
  • kojące kolory
  • przygaszone oświetlenie
  • odpowiednie dotlenienie pomieszczenia (wietrzmy je, zanim udamy się na drzemkę)
  • przyjemny zapach
  • przyjazna temperatura otoczenia
  • poczucie otulenia, bezpieczeństwa (zastanówmy się, co nam je zapewnia)
  • ważne jest też, aby nie być głodnym.

Regularne drzemanie znacząco obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu), stąd między innymi odczuwana przez nas poprawa samopoczucia. Drzemka zawsze i u wszystkich poprawia zdrowie. Popołudniowe drzemanie wiąże się np. z 37-procentową redukcją umieralności na choroby serca.

Drzemka w ciągu dnia jest szczególnie ważna dla osób działających pod presją czasu, obarczonych dużą odpowiedzialnością, decyzyjnych – liderów, managerów, lekarzy, dowódców. Coraz więcej firm, również w Polsce, wprowadza krótkie drzemki w ramach programu work-life balance – wiedzą, że niewyspani pracownicy przynoszą firmom straty i utratę produktywności.

Z możliwości ucięcia sobie krótkiej drzemki w ciągu dnia korzystali między innymi: Leonardo Da Vinci, Thomas Edison, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte, Winston Churchill, Nikola Tesla.

Trzy lata temu we Wrocławiu powstała kawiarenka, w której można zażyć regenerujacej drzemki: „Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu”. To autorski projekt Magdaleny Filcek, artysty architekta wnętrz, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wizjonerki i wynalazcy, popularyzujący work-life balance oraz wellbeing. Kawiarenka zapewnia wyciszenie, odpoczynek i odzyskanie energii w ciągu dnia dzięki wykorzystaniu innowacyjnego system regeneracji opartego na integracji sensorycznej. Kilkanaście minut wystarczy, by odpocząć i nabrać sił na resztę dnia. Czy takie miejsca staną się odpowiedzią na narastające w społeczeństwie poczucie zmęczenia i wypalenia zawodowego?

Źródło: blizejbiznesu.pl