Na COVID-19 zmarło w Polsce łącznie tyle osób, ile na raka w ciągu kilku dni

Polska Ligia Walki z Rakiem apeluje, by pomimo pandemii nie lekceważyć pierwszych objawów choroby nowotworowej. Rak jest groźniejszy niż koronawirus.

Wiele osób odczuwających niepokojące objawy rezygnowało ostatnio z wizyty u lekarza, obawiając się wizyty w placówce służby zdrowia i zarażenia koronawirusem. Tymczasem pandemia COVID-19 nie ograniczyła zachorowań na inne poważne schorzenia, w tym nowotworowe.

W komunikacie wydanym w związku z kampanią edukacyjną kierowaną do wszystkich osób potencjalnie zagrożonych nowotworem Polska Ligia Walki z Rakiem przypomina, że z powodu koronawirusa zmarło w naszym kraju nieco ponad dwa tysiące osób. Liczba ta odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilku dni.

Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem apeluje do Polaków: „Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów. W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór”.

W żadnym wypadku nie lekceważmy możliwych wczesnych objawów choroby nowotworowej. Nie odkładajmy na później kontaktu z lekarzem, aby wykluczyć nowotwór, a w razie jego rozpoznania wdrożyć odpowiednie leczenie. Świadomość zagrożenia koronawirusem będzie nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas, jednak COVID-19 nie redukuje ryzyka zachorowania na inne choroby, często dużo poważniejsze w skutkach.

Organizatorzy kampanii stworzyli katalog najczęstszych objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często bywają lekceważone.

Infografiki ilustrujące objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór płuca, piersi, układu pokarmowego, jamy ustnej, gardła, krtani, skóry, nowotwory ginekologiczne i układu moczowo-płciowego, nowotwory hematologiczne oraz wiele interesujących informacji na temat możliwości leczenia można znaleźć na https://www.facebook.com/polskaligawalkizrakiem/.

Źródło: rynekzdrowia.pl, pap.pl