Nie zapominaj o regularnej morfologii! Uchroń się przed rakiem

Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów krwi. Co kilkadziesiąt sekund na świecie diagnozuje się nowotwór krwi; w Polsce choruje na nie ponad sto tysięcy osób, rocznie diagnozowanych jest u nas około sześć tysięcy nowych przypadków.

Nowotwory krwi to grupa nowotworowych schorzeń autoimmunologicznych dotyczących krwi, szpiku kostnego i układu limfatycznego. Choroby te dotyczą osób w każdym wieku, również dzieci. Wśród najmłodszych najczęściej wykrywa się białaczkę limfoblastyczną. U dorosłych diagnozuje się głównie białaczki szpikowe i przewlekłą białaczkę limfocytową, rozpoznawaną zwykle u osób starszych między 50. a 79. rokiem życia.

Zachorowań na nowotwory krwi stale przybywa. Wskazują na to statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów. W latach 1990–2020 liczba chorych wzrosła ponad dwukrotnie. Zarówno rokowanie,  jak i terapia w nowotworze krwi zależą od tego, w jakim stadium zostanie on wykryty. Niestety, choroba ta często jest wykrywana w późnych stadiach. Związane jest to z tym, że objawy nowotworów krwi są niespecyficzne. Chorzy często je lekceważą, biorą za inne choroby lub skutki przemęczenia. Nierzadko zdarza się, że nowotwór krwi wykryty zostaje przypadkiem – w morfologii krwi.

Dlatego wykonanie rutynowego badania – morfologii krwi obwodowej – może ocalić nam życie. Im wcześniej wykryta choroba, tym wyższe szanse na wyleczenie. Pamiętajmy, by przynajmniej raz na rok wykonać morfologię, nawet kiedy nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów.

Źródło: onkonet.pl