Obowiązująca od lipca nowa lista refundacyjna ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia szczególnie zainteresuje pacjentów onkologicznych.
Decyzją Ministerstwa Zdrowia chorzy cierpiący na niedrobnokomórkowego raka płuca będą mieli dostęp do nowej opcji leczenia w ramach programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca”. Chodzi o możliwość wdrożenia terapii inhibitorem kinaz tyrozynowych ALK – alektynibem. Alektynib to lek wskazany w leczeniu pierwszego rzutu u dorosłych pacjentów z zaawansowanym ALK-dodatnim niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) oraz w leczeniu dorosłych pacjentów z zaawansowanym ALK-dodatnim niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP), którzy wcześniej byli poddani terapii kryzotynibem.
Ponadto na liście refundacyjnej znalazły się dwa leki dedykowane pacjentom chorującym na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego. Mowa o cząsteczce daratumumab oraz o karfilzomibie. Pacjenci, którzy zakwalifikują się do programu „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego” będą mogli skorzystać z tej opcji terapeutycznej.
W końcu najnowsza lista refundacyjna objęła lek pod nazwą blinatumomab, dedykowany chorym na nowotwory układu krwiotwórczego, kwalifikującym się do programu lekowego „Leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną”.
Od długiego czasu na refundację nowych terapii nadal czekają pacjenci cierpiący na raka jelita grubego, dla których w tzw. 3 i 4 linii leczenia nie ma dostępnych terapii, a także chorzy na nowotwory głowy i szyi, raka piersi i gruczołu krokowego.
(Źródło: zwrotnikraka.pl)