Terapia protonowa w końcu dostępna w Polsce. Taniej niż za granicą

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie podpisał umowę w sprawie komercyjnego dostępu do terapii protonowej z Centrum Radioterapii „Amethyst”, działającym przy Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie.

Pierwsi komercyjni pacjenci trafią do Centrum Cyklotronowego Bronowice po wydaniu zgody przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Do 2020 roku Centrum Cyklotronowe w Bronowicach nie mogło świadczyć usług komercyjnch, ponieważ zostało wybudowane z unijnych środków. Teraz jednak zakaz związany z finansowaniem budowy CCB przestaje obowiązywać.

To dobra wiadomość dla polskich pacjentów onkologicznych. Czterystu do ośmiuset chorych onkologicznie Polaków (według różnych szacunków) wyjeżdżało rocznie za granicę, by skorzystać z terapii protonami, płacąc za leczenie około 50 tysięcy euro. Protonoterapia oferowana przez Centrum Radioterapii „Amethyst” ma być 25-40% tańsza niż w innych europejskich ośrodkach.  

Gazeta Wyborcza przypomina, że dotąd protonoterapię w CCB finansował NFZ, ale dostęp do niej był ograniczony do tego stopnia, że korzystało z niej zaledwie kilkudziesięciu pacjentów rocznie. Od początku tego roku NIK bada, dlaczego tak niewielu chorych onkologicznie miało dostęp do leczenia w bronowickim Centrum Cyklotronowym,  którego budowa kosztowała ponad 200 milionów złotych.

Źródło: Gazeta Wyborcza, rynekzdrowia.pl