Ponad 70% dzieci z chorobą nowotworową udaje się wyleczyć

W terapii dzieci chorych onkologicznie uzyskuje się lepsze wyniki niż w przypadku osób dorosłych dotkniętych nowotworem. Wyleczonych zostaje ponad 70% najmłodszych pacjentów.

Z danych przedstawionych podczas uroczystego otwarcia Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Warszawie wynika, że co roku diagnozuje się w Polsce około 1200 zachorowań na nowotwory u dzieci. Wyleczonych zostaje ponad 70% z nich, a w przypadku pewnych typów nowotworów (np. chłoniaka Hodgkina) wieloletnie przeżycia uzyskuje się u 80-90% dzieci.

Szczególnie często diagnozuje się u najmłodszych guzy mózgu. To aż 25% wykrywanych u nich nowotworów. Dla porównania zaledwie 3% nowotworów wykrywanych u dorosłych to guzy mózgu. Do innych najczęstszych nowotworów wieku dziecięcego należą białaczki i chłoniaki, jak również guzy zlokalizowane poza ośrodkowym układem nerwowym, np. mięsak tkanek miękkich i kości lub neuroblastoma (nerwiak zarodkowy).

Eksperci zgromadzeni na otwarciu Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Warszawie (przy ul. Wawelskiej 15) podkreślali, że radioterapia (oprócz technik chirurgicznych i chemioterapii) jest główną metodą leczenia nowotworów u dzieci.

Dr Marzanna Chojnacka z Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego zaznaczyła, że bardzo ważne jest, by radioterapia była zarazem skuteczna i bezpieczna, powodując jak najmniej skutków ubocznych. Wprawdzie nowotwory dzieci są szczególnie wrażliwe na chemio- i radioterapię, ale równocześnie większe jest ryzyko uszkodzenia tkanek zdrowych; do tego dochodzi mały margines popełnienia błędu. „Z badań wynika, że ponad 60%. dzieci po leczeniu choroby nowotworowej wykazuje co najmniej jedno przewlekłe zaburzenie stanu zdrowia będące powikłaniem przebytej terapii” – powiedziała specjalistka. Stąd najważniejsze jest stosowanie u dzieci technik umożliwiających maksymalną ochronę tkanek zdrowych oraz najwyższa precyzja leczenia. „Z tego powodu napromieniowanie powinno być prowadzone w ośrodkach mających doświadczenie w radioterapii nowotworów wieku dziecięcego” – zaznaczyła dr Chojnacka.

Jeszcze bardziej precyzyjnemu leczeniu dzieci chorych onkologicznie służyć ma akcelerator nowej generacji połączony z obrazowaniem MRI napromienianego miejsca. Taka aparatura wykorzystywana jest już w kilku ośrodkach na świecie i – na co liczą specjaliści – w niedalekiej przyszłości będzie dostępna również w warszawskim Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego. 

Dzieci wyleczone z choroby nowotworowej powinny być objęte wielospecjalistyczną opieką również po dorośnięciu. Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego od 2018 roku przejmuje opiekę onkologiczną nad pełnoletnimi pacjentami. 

(Źródło: Z. Wojtasiński – pap.pl, rynekzdrowia.pl)