Styczniowa lista refundacyjna przynosi ważną zmianę dla chorych na raka jajnika, istotnie zmieniając sytuację i rokowanie wielu z nich.
Od początku stycznia 2022 nowoczesna terapia inhibitorem PARP niraparibem jest refundowana dla wszystkich chorych na raka jajnika, bez względu na występowanie mutacji w genie BRCA1/BRCA2. Chodzi o cząsteczkę niraparib.
„To naprawdę duży sukces, że po ostatnio opublikowanej liście leków refundowanych, w arsenale terapii, jakie możemy wykorzystać do leczenia pacjentek chorujących na zaawansowanego raka jajnika pojawiła się druga cząsteczka. Kolejny inhibitor PARP – niraparib, to pewna opcja terapeutyczna dla kobiet, które nie mają znanego statusu mutacji w genach BRCA1/2. Do tej pory niewidoczne dla systemu, od stycznia będą mogły skorzystać z nowej terapii. Zdecydowanie jednak w sile nadal pozostaje postulat podnoszony od kilku lat przez środowisko ginekologów – onkologów oraz organizacji pozarządowych o zapewnieniu dostępu do diagnostyki molekularnej dla każdej chorej na raka jajnika. W tej kwestii absolutnie nic się nie zmienia” – komentuje styczniową listę refundacujną prof. Anita Chudecka-Głaz, konsultant wojewódzki, kierownik Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.
Źródło: zwrotnikraka.pl; Zdjęcia: andreaobzerova – stock.adobe.com