Owoce jagodowe: 10 powodów, dla których warto je jeść

Coraz więcej osób poszukuje tzw. superżywności (superfood), czyli naturalnych produktów o wyjątkowych walorach odżywczych i zdrowotnych. Do superfood należą także owoce jagodowe, a właśnie trwa na nie sezon. Czerpmy z tego dobrodziejstwa pełnymi garściami! Dosłownie!

W związku z wyjątkowo dużą zawartością wielu cennych składników odżywczych oraz substancji bioaktywnych o udowodnionym korzystnym wpływie na zdrowie, dietetycy i lekarze zaliczają owoce jagodowe do tzw. kategorii superfood i zalecają wszystkim ich regularne spożywanie – najlepiej filiżankę dziennie! Do owoców jagodowych, poza najbardziej popularnymi truskawkami i malinami, należą także m.in.: borówki, jagody kamczackie, agrest, czarne i czerwone porzeczki, poziomki, jeżyny, a także minikiwi.

Warto jeść superowoce: długa lista korzyści

„Truskawki i borówki są bogate w prozdrowotne związki roślinne zwane antocyjanami, które nadają owocom jagodowym żywe, czerwone, niebieskie i fioletowe odcienie. Wiele badań wskazało, że stosowanie diet z żywnością bogatą w antocyjany wiąże się z lepszym zdrowiem serca. Naukowcy wykazali np., że kobiety, które jadły więcej niż trzy porcje borówek lub truskawek tygodniowo, miały o 34 proc. mniejsze ryzyko zawału serca w porównaniu z tymi, które jadły ich bardzo mało. Wiele wskazuje, że antocyjany uelastyczniają naczynia krwionośne i pomagają obniżyć ciśnienie krwi” – czytamy w jednym z artykułów na stronie renomowanej Harvard Medical School.

Z kolei eksperci Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (American Institute for Cancer Research – AICR) potwierdzają, że regularne jedzenie owoców jagodowych pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, a także wiele innych chorób przewlekłych – dzięki dużej zawartości witamin, składników mineralnych, różnych antyoksydantów oraz błonnika.

Oto najważniejsze korzyści dla zdrowia płynące z regularnego spożywania owoców jagodowych:

  1. Ochrona przed wolnymi rodnikami: owoce jagodowe zawierają wiele związków o działaniu przeciwutleniającym (tzw. antyoksydantów), które pomagają naszemu organizmowi neutralizować zagrażające jego komórkom i narządom wolne rodniki, czyli zwalczać tzw. stres oksydacyjny
  2. Działanie przeciwcukrzycowe: regularne spożywanie owoców jagodowych poprawia gospodarkę węglowodanową organizmu, korzystnie wpływając na glikemię i przeciwdziała insulinooporności prowadzącej do rozwoju cukrzycy typu 2
  3. Wysoka zawartość błonnika: owoce jagodowe są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego, korzystnie wpływającego na zdrowie (pobudza perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnianie, korzystnie wpływa na mikrobiom, zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego itd.)
  4. Wysoka wartość odżywcza: owoce jagodowe charakteryzuje z jednej strony niska kaloryczność, a z drugiej strony wysoka „gęstość” odżywcza, czyli duża zawartość witamin, mikroelementów i substancji aktywnych biologicznie
  5. Działanie przeciwzapalne: większość z nas cierpi na chroniczne przewlekłe stany zapalne, będące istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów. Owoce jagodowe, głównie za sprawą dużej zawartości przeciwutleniaczy, wykazują silne właściwości przeciwzapalne.
  6. Działanie antycholesterolowe: owoce jagodowe zaleca się m.in. w diecie osób zagrożonych chorobami serca i naczyń krwionośnych – ze względu na udowodnioną zdolność obniżania poziomu tzw. złego cholesterolu LDL. Jedzenie tych owoców pomaga też chronić cholesterol znajdujący się w naszym organizmie przed utlenianiem, co zmniejsza tzw. ryzyko sercowo-naczyniowe
  7. Poprawa wyglądu skóry: regularnie spożywane owoce jagodowe, dzięki dużej zawartości antyoksydantów, w tym m.in. antocyjanów, karotenoidów i wit. C, pomagają opóźnić proces starzenia się skóry i poprawiają jej wygląd (z jednej strony wspierając walkę organizmu z wolnymi rodnikami, a z drugiej pobudzając np. syntezę kolagenu)
  8. Działanie przeciwnowotworowe: iczne witaminy, mikroelementy i substancje bioaktywne, obecne w dużych ilościach w owocach jagodowych, wspierają organizm w walce z kancerogenami. Wykazano np., że takie składniki owoców jagodowych, jak kwas elagowy czy resweratrol, pomagają zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.
  9. Działanie przeciwmiażdżycowe: w licznych badaniach wykazano, że zawarte w owocach jagodowych składniki aktywne poprawiają funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych. To bardzo ważne, gdyż tzw. dysfunkcja śródbłonka jest zaliczana przez kardiologów do głównych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych
  10. Poprawa funkcji poznawczych: naukowcy stwierdzili korzystny wpływ regularnego spożywania owoców jagodowych na działanie mózgu i całego układu nerwowego. Okazało się np., że składniki zawarte w tych owocach stymulują neurogenezę (proces powstawania neuronów) i poprawiają komunikację pomiędzy różnymi obszarami mózgu. Jedzenie owoców jagodowych może więc korzystnie wpłynąć na nasze zdolności poznawcze, pamięć, a nawet nastrój.

Dzięki obfitości superowoców i dostępności świeżych warzyw, lato to świetny moment na zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, a także na „podładowanie akumulatorów” i biologiczną „rewitalizację”. Do dzieła!

Źródło: W. Szczepaniak, zdrowie.pap.pl