Nadwaga przed czterdziestką – wyższe ryzyko raka

Autorzy międzynarodowego badania zrealizowanego przez zespół z Uniwersytetu w Bergen dowiedli, że ryzyko choroby nowotworowej silnie wzrasta w przypadku osób ważących za dużo przed 40. rokiem życia.

Naukowcy, których badanie zostało opublikowane na łamach „International Journal of Epidemiology” odkryli, że nadwaga (stwierdzana u osób, których BMI przekracza wartość 25) przed ukończeniem 40. roku życia znacząco podnosi ryzyko nowotworów związanych z otyłością. O 70% wzrasta ryzyko zachorowania na raka endometrium w przypadku kobiet, o 58% –  raka nerki i o 29% – raka okrężnicy u mężczyzn. Innym nowotworem związanym z nadmierną masą ciała jest rak piersi pojawiający się po menopauzie.

Wymienionymi nowotworami najbardziej zagrożone są osoby otyłe (których BMI przekracza wartość 30). Ryzyko wymienionych nowotworów rośnie średnio o 64% w przypadku mężczyzn i o 48% e przypadku kobiet. „Otyłość to udokumentowany czynnik ryzyka dla różnych typów raka. W tym badaniu skoncentrowaliśmy się na stopniu, w jakim okres pojawienia się i czas trwania nadwagi oraz otyłości wiąże się z ryzykiem rozwoju raka” – podkreśla prof. Tone Bjørge z Uniwersytetu w Bergen. – „Nasze główne przesłanie jest takie, że zapobieganie zbytniemu przyrostowi wagi, z punktu widzenia zdrowia publicznego może być ważną strategią obniżania ryzyka nowotworów”. W opisanym  badaniu naukowcy przeanalizowali dane 220 tysięcy mieszkańców Norwegii, Szwecji i Austrii pochodzące z okresu 18 lat.

Źródło: PAP, rynek.zdrowia.pl; Zdjęcia: andriano_cz – stock.adobe.com