Przełomowe odkrycie Polaków: lek 5000-krotnie skuteczniejszy od morfiny

Badacze z Uniwersytu Warszawskiego odkryli nowy związek chemiczny posiadający bardzo silne właściwości przeciwbólowe. Wkrótce pacjenci cierpiący z powodu silnego bólu będą mogli korzystać z leku działającego 5000 razy skuteczniej od najsilniejszych środków przeciwbólowych – warunkiem jest pomyślny przebieg poszczególnych etapów testów klinicznych.

Nowa substancja z rodziny peptydomimetyków mogłaby znaleźć zastosowanie na przykład w leczeniu bólu o podłożu neuropatycznym, w bólu po poważnych urazach i w leczeniu paliatywnym, gdzie nieskutecznie jest leczenie opioidami. Lek opracował zespół pod kierunkiem prof. Aleksandry Misickiej-Kęsik na Wydziale Chemii UW, przy współpracy z prof. Barbarą Przewłocką z Instytutu Farmakologii PAN.

Wyniki testów na zwierzętach są na tyle obiecujące, że trwają zaawansowane prace nad rozpoczęciem pierwszej fazy badań klinicznych. Pierwszą fazę badań klinicznych oraz dalsze badania umożliwią środki finansowe z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 1.1 (z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach tzw. szybkiej ścieżki) w kwocie 12,6 mln zł. Dr Rafał Wieczorek z grupy badawczej Wydziału Chemii UW tłumaczy: „Mamy w planie zbadać, jak szybko lek się dystrybuuje w organizmie człowieka, jakie będą optymalne metody jego podania, jakie ewentualnie wykazuje efekty uboczne oraz oczywiście czy wykazuje jakąkolwiek toksyczność”.

Dr R. Wieczorek tak mówi na temat nowego leku: „Mieliśmy wielkie szczęście, ponieważ stworzyliśmy związek bifunkcjonalny. Jedna część naszej cząsteczki oddziałuje na receptory opioidowe, co oznacza wygaszanie reakcji bólowych, natomiast druga jej część działa na receptor melanokortylowy czwarty, który odpowiada za wysyłanie sygnału inicjującego ból. Innymi słowy podanie jednego związku powoduje, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego wywoływania. Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden albo w drugi sposób, ale żaden z nich nie wykorzystuje naraz obu sposobów”.

(Źródło: medonet.pl)