Rak jajnika jako choroba przewlekła. Książka Jak motyl. Odczarować mity – czytaj za darmo

Kobiety z rakiem jajnika funkcjonują w rodzinie i społeczeństwie, pozostają aktywne zawodowo i jedynie okresowo „wyłączają się”, udając się na terapię czy badania. Rak jajnika staje się chorobą przewlekłą.

„Około 3600 razy w roku, 300 razy w miesiącu, 70 razy w tygodniu, 10 razy każdego dnia pada w naszym kraju diagnoza – rak jajnika. Po jednej stronie my – lekarze, po drugiej stronie One – nasze Pacjentki, razem poznajemy diagnozę i razem ruszamy w długą drogę, jaką jest leczenie raka jajnika.

Kiedy jako młody lekarz zaczynałem swoją pracę ta droga była krótka, teraz horyzont oddalił się i coraz częściej idziemy tą drogą razem przez długie lata. Droga jest trudna i pełna porażek terapeutycznych, ale też wielu sukcesów i radości.

Nauka wychodzi nam naprzeciw w tej drodze. Udoskonalamy techniki operacyjne, pojawiają się nowe terapie, a horyzont oddala się. Chorobę o której mówiło się „wyrok”, powoli, sukcesywnie zmieniamy w chorobę przewlekłą. Każda remisja czy stabilizacja choroby i radość na twarzach Pań, pozwala nam widzieć sens naszej pracy i daje motywację do dalszego działania, do tego, aby stawiać wspólnie z Paniami czoła kolejnym rzutom choroby.

Rak jajnika to nowotwór, przy którym nie mamy dobrych narzędzi profilaktycznych, trudno też rozpoznać go na wczesnym etapie. W konsekwencji tego również leczenie raka jajnika stanowi dla nas wyzwanie.

Historie Pań, naszych Pacjentek i Lekarzy, które przedstawiamy Państwu, potwierdzają jednak, że wspólnie możemy stawić czoła temu wyzwaniu a nawet powiem więcej, odnieść w nim sukces. Sukces złożony z wielu małych, codziennych sukcesów na które pracujemy wspólnie, my -lekarze i Panie- nasze Pacjentki.

Zapraszam Państwa do lektury i poznania z bliska kilku takich dróg”.

Tak do lektury książki Jak motyl. Odczarować mity zachęca prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski.
Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

To publikacja, która wnosi wiele nadziei i zmienia spojrzenie na raka jajnika, pomagając postrzegać ją jako chorobę przewlekłą, z którą można żyć długie lata, zachowując dobrą jakość życia.

Jak motyl. Odczarować mity – pobierz bezpłatnie na:

http://ptgo.pl/dla-pacjenta/poradniki/

https://niebieskimotyl.pl/moj-everest-historie-prawdziwe/

Źródło: ptgo.pl, niebieskimotyl.pl