Zmiany skórne mogą sygnalizować chorobę nowotworową

Bolesne czerwone guzy, guzki albo wrzodziejące krostki mogą pojawić się na skórze na kilka tygodni czy miesięcy przed rozpoznaniem stanu zapalnego lub nowotworu przewodu pokarmowego albo w ich trakcie. Nie lekceważmy zmian skórnych, sygnalizujących nawet u co trzeciego pacjenta z chorobą układu pokarmowego jego problem zdrowotny.

Dr Magdalena Kędzierska z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawiewyjaśnia: „Skóra mówi dużo o kondycji naszego organizmu. Wiele chorób internistycznych można rozpoznać po kolorze i stanie skóry. Mogą się objawiać zasinieniem, zażółceniem lub bladością skóry. W wielu przypadkach różne objawy skórne wyprzedzają, nawet o wiele miesięcy, objawy chorób przewodu pokarmowego”.

Sygnałem alarmowym, że pacjent może cierpieć na chorobę nowotworową, są niepoddające się standardowemu leczeniu zmiany skórne. Zmiany skórne towarzyszące procesom nowotworowym to tzw. zespoły paraneoplastyczne.

Do ich rozpoznania muszą być spełnione następujące kryteria:

  • nietypowe objawy skórne oporne na standardowe leczenie,
  • zmiany skórne ustępują wraz z podjęciem właściwego leczenia nowotworu, a powracają przy wznowie procesu nowotworowego.

Jedną z typowych chorób dermatologicznych będących markerem nowotworów jest rogowacenie ciemne. Ta choroba towarzyszy między innymi gruczolakorakowi żołądka. Objawia się brodawkowatym, symetrycznym przerostem skóry z towarzyszącym świądem. Zmiany lokalizują się w zgięciach i fałdach skórnych, czasami na powiekach i wargach. Na śluzówkach jamy ustnej niekiedy pojawiają się brunatne plamy.

Rogowacenie ciemne dłoni może współwystępować z rakiem żołądka i rakiem oskrzeli. Także nagły wysiew licznych brodawek łojotokowych, z towarzyszącym świądem, może mieć związek z nowotworem (np. gruczolakorakiem przewodu pokarmowego).

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori, wiązaną z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka żołądka, często bywa kojarzone z trądzikiem różowatym – chorobą, która zwykle rozpoczyna się około 30. roku życia, a jej szczyt nasilenia przypada na wiek 40-50 lat.Częstsze zachorowania stwierdza się u kobiet, ale schorzenie to ma cięższy przebieg u mężczyzn. W jego początkowym okresie zmiany skórne mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem skóry twarzy. W dalszym etapie pojawiają się wykwity grudkowe i krostkowe. Zmiany lokalizują się w środkowej części twarzy (nos, policzki, czoło). Podobne objawy pojawiają się także w innych schorzeniach, np. toczniu.

Źródło: A. Pochrzęst-Motyczyńska, zdrowie.pap.pl; Zdjęcia: vegefox.com – stock.adobe.com