Apel lekarzy do pacjentów onkologicznych: nie przerywajcie leczenia z powodu epidemii

Polscy onkolodzy apelują do pacjentów, by w razie podejrzenia nowotworu zgłaszali się do szpitali onkologicznych, a także, by pomimo lęku przez koronawirusem nie przerywali leczenia przeciwnowotworowego.

Lekarze podkreślają, że śmiertelność z powodu nowotworów jest znacznie wyższa niż na COVID-19 i proszą, by obawy przed zakażeniem nie powstrzymywały pacjentów onkologicznych przed podjęciem lub kontynuacją leczenia.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne wraz z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych apelują, aby chorzy zgłaszali się do szpitali onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu oraz nie przerywali leczenia przeciwnowotworowego. Śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest bowiem znacznie wyższa niż z powodu COVID-19.

Co roku w Polsce chorobę nowotworową diagnozuje się u około 170 tysięcy osób, co przekłada się na 300 zachorowań dziennie. Ponad połowa pacjentów (około 100 tys.) przegrywa walkę z chorobą. Główna przyczyną tak wysokiego odsetka zgonów jest zaawansowane stadium nowotworu w momencie diagnozy. Wcześnie wykryty nowotwór i szybkie podjęcie leczenia zapewniają wysokie szanse wyzdrowienia. Czas ma w tej chorobie kluczowe znaczenie.

Tymczasem z powodu pandemii SARS-CoV-2 spadła liczba nowych pacjentów przyjmowanych w placówkach onkologicznych. Bywa, że chorzy sami odwołują wizyty i pobyty w szpitalu z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Kiedy epidemia minie, może się zdarzyć, że na oddziały onkologii ci sami pacjenci trafią z nowotworem w źle rokującym III lub IV stadium zaawansowania.

Warto wiedzieć, że w razie podejrzenia choroby nowotworowej istnieje możliwość zdalnego (po konsultacji telefonicznej) wystawienia karty DiLO przez lekarza POZ, bez konieczności wizyty w poradni. Na podstawie numeru karty e-DiLO można – również zdalnie – zarejestrować się w placówce onkologicznej.

W apelu PTO i PKPO czytamy: „Apelujemy do wszystkich osób, które mają podejrzenie nowotworu, aby nie lekceważyły objawów i jak najszybciej poprosiły o wystawienie karty DiLO oraz zgłosiły się do szpitala onkologicznego. Wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia dają dużo większe szanse na wyleczenie”.

Źródło: M. Stelmach, termedia.pl; Zdjęcia: Alexander Raths – stock.adobe.com