Jednym z zaleceń Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF) w kwestii profilaktyki nowotworów jest codzienna aktywność fizyczna. Warto przy tym pamiętać, że ważniejsza od intensywności ćwiczeń jest ich regularność.
WCRF rekomenduje umiarkowaną aktywność fizyczną, trwającą min. 30 minut dziennie i zmniejszanie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej, np. przed telewizorem lub komputerem. Jeśli natomiast chcemy poprawić wydolność i sprawność naszego organizmu, powinniśmy codziennie podejmować 60 minut umiarkowanej lub 30 minut intensywnej aktywności fizycznej
„Aktywność fizyczna chroni nas przed chorobami nowotworowymi i pomaga dojść do zdrowia. Badania pokazują, że w grupie osób uprawiających trzy razy w tygodniu sport i prowadzących zdrowy tryb życia zachorowalność na nowotwory zmniejszyła się aż o 1/3 w porównaniu z grupą osób unikającą wysiłku fizycznego” – mówi dr n. med. Piotr Gierej z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.
W raku piersi zintensyfikowana aktywność fizyczna obniża ryzyko zachorowania na ten nowotwór o 25% (u kobiet bez rodzinnego obciążenia chorobą). Ryzyko to obniża się, im intensywniejsza i dłużej trwająca jest aktywność ruchowa. W raku płuca aktywność ruchowa obniża ryzyko wystąpienia tego nowotworu o 20-30% u kobiet i 20-50% u mężczyzn (zależność ta jest silniejsza u palaczy). W przypadku raka prostaty regularny ruch może obniżyć ryzyko jego wystąpienia o 9-14%. W raku jelita grubego (raku okrężnicy) zgodnie z badaniami naukowymi aktywność ruchowa obniża ryzyko zachorowania aż o 25%.
Warto zatem znaleźć dyscyplinę dla siebie, by uniknąć raka, a w razie pojawienia się choroby, skutecznie ją przezwyciężyć. Ludzkie mięśnie kochają ruch, bo są do niego stworzone, a więc każdy rodzaj regularnego wysiłku fizycznego ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednio dobrana do indywidualnych możliwości aktywność fizyczna, zawsze poprzedzana rozgrzewką, zapewni wiele radość i satysfakcji.
O aktywności fizycznej w trakcie choroby nowotworowej i leczenia onkologicznego piszemy w ostatnim numerze naszych „Aktualności Medycznych” („Aktualności Medyczne” nr 15, dr hab. Sławomir Marszałek, Rola aktywności fizycznej u osób leczonych onkologicznie, s. 40).
Uwaga! Wiele przyczyn chorób nowotworowych ma ścisły związek ze stylem życia. Dlatego najlepszą ochroną przed rakiem jest połączenie zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej, wystarczającej ilości snu i odpoczynku oraz higieny psychicznej.
Źródło: zwrotnikraka.pl; Zdjęcia: diego cervo – stock.adobe.com