Ciepła kąpiel najlepsza na depresję

Naukowcy z Uniwersytetu we Freiburgu wykazali, że regularna ciepła kąpiel jest skuteczniejsza w walce z depresją, niż aktywność fizyczna.

Ten niezwykły wniosek wysunęli oni po przebadaniu grupy 45 osób ze zdiagnozowaną umiarkowaną depresją. Poziom depresji u chorych został zmierzony przed rozpoczęciem eksperymentu według skali Hamiltona; po zakończeniu badania test powtórzono.

Zalecenia naukowców były następujące: jedna połowa badanych miała dwa razy w tygodniu odwiedzać SPA i zażywać relaksującej kąpieli, druga natomiast miała w tym samym czasie uprawiać wybrany sport.

Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że u tych z chorych, którzy regularnie korzystali z ciepłej wodzie, wystąpił średni spadek poziomu depresji aż o 6 punktów, i to już po dwóch tygodniach „kuracji”. U osób regularnie uprawiających sport (bieganie, pływanie lub taniec) odnotowano spadek o 3 punkty.

Przyczyn tego zjawiska badacze dopatrują się w tym, że ciepła kąpiel przywraca naturalną temperaturę ciała, która w trakcie depresji zostaje zaburzona. Uznany psychiatra Nick Stafford, komentując dla czasopisma naukowego „News Scientist” wyniki opisanego badania, stwierdził: „Nie jestem zaskoczony tym, że znaleziono korzyści takiej terapii. Jestem zaskoczony, że nikt wcześniej nie próbował tego zrobić”.

Autorzy badania sugerują, że jego wyniki mogą przyczynić się do nowego sposobu leczeniu depresji, łagodzącego poprzez poddawanie się regularnym ciepłym kąpielom objawy umiarkowanej lub ciężkiej depresji. 

(Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl)