Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej: szpitale dopłacają do pacjentów onkologicznych

Dyrekcje szpitali, które biorą udział w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej alarmują, że koszty związane z koordynacją opieki są dużo wyższe niż NFZ-owskie fundusze przyznawane szpitalom. Apelują o zmianę wycen procedur w onkologii.

Dolnośląskie Centrum Onkologii i Świętokrzyskie Centrum Onkologii dokonały podsumowania pierwszego roku pilotażu krajowej sieci onkologicznej. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest fakt, że koszty związane z koordynacją opieki w województwach dolnościąskim i świętokrzyskim przewyższały sumy, jakie szpitale otrzymały od NFZ (po uwzględnieniu wskaźników korygujących).

Jak tłumaczy dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adam Maciejczyk, finansowanie pilotażu opiera się o odpowiednią ilość procedur zabiegowych wykonywanych w poszczególnych ośrodkach. Jeżeli szpital przeprowadza odpowiednią ich liczbę, może liczyć na wyższe wskaźniki. Jednak np. w przypadku, gdy jedna placówka np. koordynuje terapię chorego na raka płuca, a leczenie torakochirurgiczne przeprowadza inny ośrodek, pierwsza placówka nie otrzymuje żadnych środków za koordynowanie leczenia tego pacjenta. Dolnośląskie Centrum Onkologii otrzymane w ramach realizacji pilotażu pieniądze wystarczyły na zakup sprzętu informatycznego, zbudowanie baz danych i częściowo pokryły koszty zatrudnienia koordynatorów. Jednak wiele wydaktów placówka musiała pokryć z własnych środków.

Wycena procedur w onkologii pozostaje niezmieniona od wielu lat. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przeprowadza obecnie weryfikację procedur, prowadzoną w placówkach onkologicznych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Resort zdrowia deklaruje, że gdy projekt taryfikacji, który się wkrótce się zakończy, wskaże na taką konieczność, nastąpią konieczne zmiany wycen procedur w onkologii.

Źródło: prawo.pl, rynekzdrowia.pl