Rak piersi – diagnoza w 15 minut!

  • Post category:Rak piersi

W ramach projektu „InProbe” polska firma SDS Optic specjalizująca się w zaawansowanych technologiach biomedycznych opracowała mikrosondę, która rewolucjonizuje diagnostykę raka piersi. Mikrosonda InProbe szybko (już w 15 minut!) i dokładnie określi, czy dany nowotwór jest złośliwy.

Mikrosondę do diagnostyki onkologicznej opracowało i opatentowało małżeństwo lubelskich naukowców Marcin i Magdalena Staniszewscy. 

Mikrosonda InProbe bada poziom biomarkera HER2 kluczowego dla rozwoju agresywnych typów raka występujących u około 30% chorych z rakiem piersi i podaje go w postaci liczbowej – w przeciwieństwie do badania histopatologicznego, umożliwiającego jedynie względną ocenę wizualną nadekspresji HER2. InProbe umożliwia zatem precyzyjne określenie, czy nowotwór jest HER2-dodatni, pozwalając na wdrożenie odpowiedniego leczenia celowanego. 

Mikrosonda InProbe jest o wiele mniej inwazyjne i bolesne niż biopsja. W przeciwieństwie do niej nie narusza struktury guza (co wiąże się z ryzykiem rozsiewu komórek nowtworowych do okolicznych tkanek) i polega na wprowadzeniu poprzez cieńszą niż przy biopsji igłę miniaturowej optycznej sondy jedynie w okolice zmiany nowotworowej. Uzyskiwane dane są przesyłane światłowodem do wielozadaniowego urządzenia analitycznego, które po ich przetworzeniu wyświetla wynik diagnostyczny pokazujący poziom biomarkera w formie numerycznej. 

InProbe działa niezwykle szybko. Na wynik badania nie trzeba czekać jak w przypadku klasycznej biopsji. A jak wiadomo, czas w diagnowtyce i leczeniu raka liczy sie najbardziej. 

Twórcy InProbe szacują, że lepsza diagnostyka raka piersi połączona z nowoczesnymi terapiami może pomóc uratować do 30% więcej chorych. Badania przedkliniczne mikrosondy wypadły bardzo dobrze. Pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z tego urządzenia prawdopodobnie już w 2021 roku. 

(Źródło: onkonet.pl, rmf24.pl)