Czym jest relaksacja oddechowa? To jedna z prostych i dostępnych dla każdego technik relaksacyjnych, która skutecznie zredukuje stres i zapewni odprężenie. Przeczytaj artykuł i zacznij ją praktykować!
Usiądź lub połóż się wygodnie na kilka minut i skup uwagę wyłącznie na oddechu. Oddalając wszelkie inne myśli, z uwagą obserwuj swój oddech. Uspokojony, płynny oddech przez nos stopniowo spowoduje rozluźnienie i umożliwi swobodny dopływ tlenu do mózgu i rozluźnienie.
Po chwili zauważysz, że oddech składa się z czterech faz: wdech-zatrzymanie-wydech-bezdech. Teraz spróbuj odczuć wdychane przez nos powietrze, unoszenie się brzucha przy wdechu i jego swobodne opadanie przy wydechu. Poczujesz spokój i odprężenie, staniesz się bardziej świadomy swojego ciała i towarzyszących ci emocji. Oddychaj swobodnie i lekko, skupiając się na płyn ącej z tego przyjemności. To łatwe i krótkie ćwiczenie wykonuj co najmniej raz-dwa razy dziennie.
Jeśli chcesz wzbogacić to podstawowe ćwiczenie o dodatkowe elementy ułatwiające rozluźnienie, oto, co możesz jeszcze zrobić:
- wprowadź odliczanie, np. na wdechu odliczasz w myślach od 1 do 6, w fazie zatrzymania od 1 do 2, na wydechu od 1 do 6, w fazie bezdechu od 1 do 3. Schemat może być prostszy i obejmować odliczanie 4-2-4-2. Długość poszczególnych faz oddychania jest kwestią bardzo indywidualną. Praktykując relaksację oddechową i obserwując swój oddech, poznasz własny rytm i tempo, w jakim oddychasz.
- wyobraź sobie jakieś piękne miejsce: nadmorską plażę, leśną polanę pełną zieleni, szczyt wysokiego wzgórza… Daj się ponieść wyobraźni. Przypomnij sobie zapach tego miejsca, szum morza, powiew wiatru, śpiew ptaków, ciepło promieni słońca. Postaraj się choć przez moment tam pozostać. Pamietajmy: nasza wyobraźnia nie ma granic, jeśli tylko zechcemy, w dowolnej chwili możemy znaleźć się w najpiękniejszym miejscu na ziemi, które stanie się dla nas źródłem życiowej energii, wewnętrznego spokoju i harmonii.
Cenną umiejętność osiągania stanu odprężenia, relaksu i wyciszenia możemy ćwiczyć, stosując tę prostą technikę. Umiejętność ta będzie miała zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, dobrostan i poziom życiowej energii.
Zadbajmy również o równowagę między pracą i codziennymi obowiązkami a czasem na odprężenie. To konkretny krok w kierunku „antyrakowego” stylu życia.
Źródło: psych. S. Strucinska – zwrotnikraka.pl