InPROBE to innowacyjna technologia do diagnostyki biomarkera HER2 w rakach piersi w czasie rzeczywistym. Biopsja nie jest konieczna, a wynik masz po kilkunastu minutach! Wynalazcy metody – badacze z polskiej firmy SDS Optic – zaczynają badania kliniczne.
Już wkrótce startują badania kliniczne na pierwszych pacjentkach. Technologia InPROBE to nadzieja i przyszłość diagnostyki onkologicznej. Umożliwia to, co dotąd było niemożliwe: liczbową informację na temat stężenia markera HER2 w tkankach bez konieczności ich pobierania i to w ciągu maksymalnie 20 minut.
Badanie nie ingeruje w guza. Cienka igła grubości ludzkiego włosa jest umieszczana w okolicach zmiany nowotworowej pod kontrolą USG. Po wprowadzeniu w okolice guza lub do węzła chłonnego cienkiej mikrosondy w prowadnicy można w czasie rzeczywistym uzyskać informację, czy nowotwór jest tzw. HER2 dodatni, czy ujemny oraz otrzymać ilościowe stężenie markera nowotworowego HER2. Obecnie w przypadku standardowej biopsji na wyniki oczekuje się od 2 do 3 tygodni, co jest stratą cennego czasu i psychicznie obciąża pacjentkę.
Specjaliści z InPROBE zakładają, że do 2030 roku innowacyjna technologia zmniejszy umieralność kobiet na złośliwe nowotwory piersi o około 30%. „To setki tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii będą mogły być szybko zdiagnozowane i mieć szansę na wyleczenie” – mówi dr hab. n. med. Magdalena Staniszewska, współtwórca technologii i Dyrektor ds. Naukowych SDS Optic. „Planujemy zakończyć badania kliniczne w 2021r i rozpocząć proces komercjalizacji, a równolegle przygotowujemy się do certyfikacji wyrobu medycznego zgodnie z obecnymi wytycznymi EU jak również w Stanach Zjednoczonych (FDA)” – dodaje Mateusz Sagan, Chief Business Officer oraz Członek Rady Nadzorczej. – „W niedługim czasie rozpoczniemy również proces pozyskiwania kolejnej rundy finansowania (Seria A) w ramach której będą rozwijane kolejne aplikacje platformy technologicznej oraz w ramach której będziemy rozbudowywać zespół R&D zarówno w Polsce, jak i za granicą”.
Źródło: onkonet.pl, SDS Optic; Zdjęcia: Catalin – stock.adobe.com